Chiny
  • 2011.08.12 - Największa chińska inwestycja we Francji - Za 3 mld euro rządowy fundusz z Chin zostanie partnerem francuskiego koncernu gazowego GDF SUEZ.
  • 2010.12.22 - Chiny martwią się o Europę. Ale nie za darmo - W październiku Ateny odwiedził premier Wen Jiabao, obiecując wykup greckich obligacji za 40 mln dol. Jednocześnie chiński koncern państwowy COSCO podpisał 35-letnią umowę na dzierżawę portu kontenerowego w Pireusie, jednego z większych w Europie. Zazdroszcząc Grekom, w kolejce do Pekinu ustawiają się kolejne kraje UE. Media ukuły złośliwy skrót na ich określenie - PIIGS. Prócz Grecji do klubu zaliczają się także Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania.
  • 2010.12.22 - Chiny: high-tech za miseczkę ryżu - Związek Chin z zaawansowanymi technologiami - stawiam tu miseczkę ryżu przeciw garnkowi ziemniaków, że nie obstawilibyście tego w sondzie.
  • 2010.11.05 - 16 mld euro w kontraktach. Francja robi biznes z Chinami - Prezydent ChRL przywiózł do Paryża całą baterię lukratywnych kontraktów dla francuskich firm. Chińskie linie lotnicze Air China, China Eastern i China Southern kupią ponad 60 airbusów (A320, A33 i A350) za 14 miliardów euro. Koncern energetyczny China Guangdong Nuclear Power kupi od francuskiej Arevy 20 tys. ton uranu za 3,5 mld euro. Firma China Power Investment Corp. wynajmie francuskiego Totala do ekstrakcji cennych substancji chemicznych z węgla - za kolejne kilka miliardów dolarów, zaś koncerny telekomunikacyjne China Mobile, China Telecom i China Unicom kupią od francusko-amerykańskiego dostawcy sprzętu Alcatel-Lucent urządzenia za ponad 1,1 mld euro.
  • 2010.10.25 - Chiny grają w ciuciubabkę z resztą świata - Chiny wciąż trzymają kurs swej waluty na sztucznie zaniżonym poziomie, bo to pomaga eksportować. Ich zachodni partnerzy protestują. Na świecie słychać dziś ostrzeżenia przed wojnami walutowymi. Gdyby do nich doszło, nie będzie wygranych.
  • 2010.10.21 - Chiny straszą ograniczeniem dostaw metali ziem rzadkich - Z Chin pochodzi 95 proc. światowego wydobycia metali ziem rzadkich i Pekin zaczął gwałtownie ograniczać ich eksport. W tym roku będzie można z Chin wywieźć tylko 24,3 tys. ton metali ziem rzadkich, o 40 proc. mniej niż w zeszłym roku. W środę zaś chiński rządowy dziennik "China Daily" zapowiedział, że w przyszłym roku eksport zostanie ograniczony o dalsze 30 proc.